چگونه آرزوهای مان را به واقعیت تبدیل کنیم؟

Rate this post

چگونه آرزوهای مان را به واقعیت تبدیل کنیم؟

دکتر Wayne Dyer بطور گسترده و انحصاری در مورد هنر آشکار کردن مطالب زیادی را نوشته است. بطوری که چندین کتاب به قدرت خیال و طریقه کسب مهارت در زمینه تبدیل آرزو به واقعیت اختصاص داده است. در مورد موضوع خلق مشترک ، (آشکار کردن سرنوشت) و (تحقق بخشیدن آرزو ها) تنها دو عنوان از سری عنوان های کتابش است.

شایان ذکر است که سطحی از آگاهی در وجود همه ی ما انسانها وجود دارد که احتمالا اغلب ما از آن بی خبریم. این میزان آگاهی از سطح هوشیاری عادی ما که به آن خو گرفته ایم خیلی فراتر است.

در جهانی بالاتر از جهان هستی که همه انسانها قدرت در اختیار گرفتن آن را دارا هستند، نه تنها احتمال برآورده شدن همه ی آرزوها وجود دارد بلکه تحقق یافتن همه ی آرزو ها حتمی و تضمین شده است.

در این سطح از آگاهی آرزو های شما _ همه آرزو ها،  با کمک قدرت خیال و تصورات به واقعیت تبدیل میشوند تنها کافیست هنر تجسم کردن احساسات را کسب کنید تا آرزو های شما جامه عمل به خود بپوشند . در همین راستا باید دقت کنید که از هر عامل بیرونی که شما از خیالات شما منحرف میکند با ثبات قدم اجتناب کنید آنوقت درخواست یافت که شما قادر هستید با خلوص نیت و پرهیزگاری و آگاهی معنوی صاحب قدرتی شوید که برای شما مقرر شده است .

چیزی که طی این برنامه باید مدنظر قرار دهید این است که در کمال سادگی آمادگی ورود به قلمرویی را پیدا کنید که در آنجا خود تصمیم میگیرید که زندگیتان به چه سمت حرکت کند نه اینکه مناظر شوید که ببینید چه چیزی برای سرنوشت شما رقم خواهد خورد .

در ادامه ۱۳ اصل آورده شده که با مطالعه کردن و عرضه کردن آن در زندگیتان توانایی ساخت سرنوشتتان را کسب خواهید کرد .

چگونه آرزوهای مان را به واقعیت تبدیل کنیم ؟

اصل نخست : باور داشته باشید که شما موجودی بی نهایت معنوی و غیر مادی هستید

قدم نخست برای کسب هنر آشکار کردن، این است که شما باید مفهوم جدیدی از خودتان ارائه دهید.  و مفهوم جدید این است که : شما یک موجود فوق العاده و روحانی هستید که انسان بودن تنها یک تجربه ی موقت برای شماست.

لفظ” من” که انسانها برای توصیف خودشان بکار میبرند همان کالبد بدنی که همه اصرار به ماندن در آن دارند نیست بلکه منظور از “من”  آن حقیقت روحانی است که از دیرباز حتی از عهد عتیق در مورد آن صحبت میکردند.

پس ” من ” صرفا آن قالب فیزیکی که آن را اشغال کرده ایم و با آن به هر کجا میرویم نیست بلکه بالاترین سطح از خود است که غیر قابل تغییر و پایدار است.

اصل دوم : ناظر افکار خود باشید

مهمترین چیزی که بین انسانها تمایز ایجاد میکند افکار آنهاست. درواقع شما در نهایت چیزی میشوید که به آن فکر میکنید. اگر بخواهید همانند خداوند بخشنده باشید و در مورد بخشش فکر کنید مطمئن باشید که جهان هستی زمینه را برای شما فراهم خواهد کرد . اگر در مورد چیزهایی که به آنها هنوز نرسیده آید تفکر کنید همان را جذب خواهید کرد.

اگر در صدد آشکار کردن  آرزوهای خود هستید باید در نظاره کردن افکار و احساسات خویش مهارت کسب کنید و خود را با آنها هماهنگ کنید چرا که افکار و عواطف شما تبدیل به واقعیت میشود. پس در طرز تفکر خود محتاطانه و ماهرانه عمل کنید چون واقعیت شما را میسازد.

اصل سوم : تصورات خویش را از بند محدودیت های زندگی رها کنید

هیچ گاه اجازه ندهید که تصورات و خیالات شما درگیر شرایط کنونی زندگیتان شود و از جانب آنها مورد فشار و محدودیت قرار بگیرد. به یاد داشته باشید که به هر چیزی معتقد باشید شما را به نقطه ای میرساند که اکنون هستید.

این یک تئوری ثابت است که: اگر شما تمایل  دارید در زندگی خود پیشرفت کنید و یک آشکار کننده باشید باید ذهنیت خود را در مورد خودتان که باعث شده تا به اینجا زندگی دچار شکست شوید را تغییر دهید. همچنین یک سری از اعتقادات که ناشی از ضعف احساسات هستند را از بین ببرید اعتقاداتی مثل: این قسمت من بوده، تا بوده همین بوده، من کاره ای نیستم، این سرنوشت من است و … . این افکار نابود کننده هستند و هدیه بزرگ خدا که منیت و شخصیت شماست را لکه دار میکند.

 

اصل چهارم: آرزوی خود را در ذهنتان انجام شده بدانید

من در تصورات خودم به آرزوهایم طوری مینگرم که گویی آنها برآورده شده اند. من دوست دارم احساساتم را آنگونه که دوست دارم تجربه کنم و احساساتم را در وجودم دوست داشتنی میکنم.

اصل پنجم : به قدرت معنوی وجود خویش ایمان داشته باشید

اینکه ما موجودات نامحدودی هستیم که هر لحظه اراده کنیم قدرت الهی در دسترس است از جمله آموزه های پیامبران است. من باور دارم که اگر سخت تلاش کنید قادر هستید با تقوا پیشه کردن به خود ثابت کنید که توانایی هر چیزی که فکر میکنید را دارا هستید.  باور کنید در فضای محرمانه در پشت چشمان شما دنیایی نهفته است که میتوانید برای رقم زدن سرنوشت خود آن را به چالش بکشید.

این یکی از اعتقادات من است که : “هرگز به شما رویایی بدون قدرت آشکار کردن آن رویا داده نشده است “

اصل ششم : به نظرات دیگران وابسته نباشید

از نظرات هر چند خوب دیگران مستقل بمانید و به توانایی های خود تکیه کنید و برای جذب مجدد هر چیزی که فکر میکنید قبلا در زندگی خود از دست داده آید ثابت قدم بمانید.

وقتی برای تصمیم گیری چیزی که قرار است سرنوشت شما باشد به خودتان اعتماد کنید هرگز به هیچ عامل بیرونی اجازه نخواهید داد که در شما نفوذ کند و یا شما را دلسرد کند.

باید گفت آنچه که واقعیت شما را میسازد آرزوی شما به اشتیاق شدید است که با خیال شما ترکیب شده است. با این طرز تفکر هیچ عقیده و یا عامل تحریک کننده که منبع بیرون از شما داشته باشد نمیتواند تصورات درونی شما را بر هم زند.

اصل هفتم: هویت خود را از نو بسازید

افکاری که شما در ذهن خود جای میدهید مشخص می کند که شما صاحب چه چیزی شوید.

شما به هر چه که فکر کنید صاحب همان میشوید. همه ی کمبودهای زندگیتان را بررسی کنید و بعد از آن تصمیم بگیرید که کدام را دوست دارید جبران کنید. به خود خاطر نشان کنید که “من با افکار، شرایط، اعتقادات و اعمالم همه ی آنها را درست خواهم کرد.”

درست همانند بررسی لیست یک سری محصول، خیلی به سرعت چیزهای مورد علاقه در زندگیتان را بررسی کنید، به جای این که مدام به خود بگویید که: “من اینگونه نیستم ، کاش من اینگونه نبودم” بهتر است دست به کار شوید .

خداوندگار به یوییل، پیامبر قوم بنی اسراییل میگوید: “اجازه دهید که افراد ضعیف بگویند من قوی هستم” .

این جمله شاید حقیقتا یک جمله ۷ کلمه از نصایح انجیل است اما در واقع با دنبال کردن این جمله، شما به بالاترین سطح از خودتان دست میابید. پس با خود به نجوا بپردازید و کلماتی را که شما را تعریف میکند تغییر دهید.

 

اصل هشتم: صبور باشید و شک را از خود دور سازید

اگر عادت به این باور را در خود پرورش داده آید که انجام هر کاری برای شما مشکل است احتمالا در زندگی ای قرار گرفته اید که خیال، تنها نقش یک خدمتکار را برای استعداد های شما بازی میکند در حالی که برای محقق کردن آرزوها باید صبور بود. سعی کنید صبر را در خودتان گسترش و سرعت کارکرد خیال را در خود افزایش دهید.

وقتی به پشتوانه ایمان خود همه شک ها را کنار میزنید دیگر هیچ قدرتی قوی تر از شما در این دنیا باقی نمیماند.  اگر شما با خلوص نیت هنر اشکارکردن را در خودتان میبینید، در خواهید یافت که میتوانید سرعت تغییر اتفاقات را در زندگی تان در دست بگیرید و سکان سرنوشت خود را به دست خود بسپارید.

به قول Henry David Thoreau که میگوید: “موفقیت های غیر منتظره در زمان های عادی زندگی شما اتفاق میافتد.” وی میگوید: “بنا بر قانون خلق مشترک ، جهان هستی با شما هم پیمان میشود تا آرزوهای شما را به واقعیت تبدیل کند.” وقتی به خودتان اعتماد میکنید و راهی را انتخاب میکنید دیگر برای بوجود آمدن مشکلات دنبال مقصر نمیگردید.  در عوض خود با اتخاذ یک تصمیم درست سعی در ارائه ی راه حل برای مشکل بوجود آمده خواهید داشت.

اصل نهم : خودتان را با احساسی که از آرزوی محقق شده به وجود می آید هماهنگ کنید.

وقتی همه ی شک و شبهات را در دل کنار زدید، شروع به تصور کردن این قضیه کنید که گویی آرزوی شما انجام شده است. این کار را هم از نظر روحی و هم جسمی انجام دهید بعد از آن ببینید که تصور کردن آرزوی انجام شده چه احساسی به شما میدهد. آیا آن آرزو به نظر شما طبیعی است؟ آیا احساسی که از آن به شما دست داد همان احساسی است که به دنبالش بودید؟ با ارتباط برقرار کردن با احساساتی که به شما دست داد در واقع واقعیت را مجسم کنید و به تصورات خود اجازه دهید تا آرزوهای شما را بسازد.

آلبرت انیشتن نگاه زیرکانه ای به این موضوع دارد. او میگوید: منطق، شما را از نقطه الف به نقطه ب میبرد ولی تصورات قادر ند شما را به هر جایی برسانند. منطقتان که شما آن را به عنوان حقیقت شناخته اید شما را تنها به نقطه ب میرساند. حال بهتر نیست که برای تصورات خود یک برنامه مجدد طرح کنید تا بتواند شما را با خودش به هر جایی ببرد. بستگی به شهامت شما دارد که تا چه سطح بتوانید رویا پردازی کنید.

اصل دهم : ببینید که رویای شما چقدر طبیعی است

با گذشت زمان آرزوی شما تبدیل به واقعیت میشود ولی طبیعی بودن آن با زمان ارتباط مستقیم دارد . هر چقدر آرزوی شما به نسبت به عالم واقعی طبیعی تر باشد ، شما سریع تر در زندگی به آن میرسید . بر عکس ، هرچقدر آرزوی شما غیر طبیعی به نظر برسد زمان طولانی تری برای تحقق آن نیاز است .

کلمه کلیدی که در این میان باید به آن توجه کرد ( احساسات ) است . اگر احساساتی نظیر سلامتی ، کامیابی ، شادی ، موفقیت ، قدرت ، با هوشی و …برای شما تاکنون غیر طبیعی به نظرمی آید ، با استمرار در استفاده ار تصورات و توجهات ذهنی میتوانید به آن احساسات دست یابید .

اگر رویای حرفه شدن در بازی بسکتبال برای شما یک آرزوی سوخته است از خود بپرسید که بازی کردن در حیاط مدرسه بیشتر برای شما طبیعی است ویا بازی کردن در یک سطح حرفه ای ؟اگر بازی کردن در سطح المپیک به نظر شما غیر طبیعی آمد با اصرار در تصورات خود در آن زمینه قادر خواهید بود که آن رویا را تا سر حد انجام تحقق ببخشید . تا جایی به این تصور ادامه دهید که ، بازیکن حرفه ای شدن به نظر شما طبیعی به نظر برسد و در کنار آن با تصورات خود را با تجربه آن هماهنگ کنید تا روزی بلاخره بتوانید توپ را داخل تور بنداز ید.

اصل یازدهم :خیالات خود را به عبارات تاکید ی تعبیر کنید

زمانی که یک خیال را در تصورات خود آرزو میکنید اجازه ندهید که در انتهای آن اظهار عقیده یک علامت سوال قرار گیرد . اجازه دهید تا عبارت های ذهنی شما به علامت تعجب دستوری منتهی شود . ” من این آرزو را به واقعیت میرسانم !” اگر شما در تصورات خود با این جور عقاید زندگی میکنیدگفتن و پنداشته اید که احساسات وجودی شما توسط آرزوهایتان قدرت تحقق شدن پیدا میکنند، گفتن این جمله کار چندان سختی نیست . با تکیه بر تصورات خود اعتماد به خود را همچنان حفظ کنید تا فرایض شما به واقعیت تبدیل شود .

اصل دوازدهم :واقعیت را با عشق انتخاب کنید

اگر از سر خودخواهی خواهان ضرر رساندن به شخصی هستید نشان میدهید که شما در گذشته به سر میبرید . کسانی که در گذشته به سر میبرند همیشه دوست دارند بهتر از دیگران باشند ، بر دیگران غلبه کنند ، به دنبال احساس برتر هستند و …. . خودتان را موجودی فرض کنید که دوست دارد با عشق به هر چیزی برسد . سعی کنید انتخاب های زندگی شما براساس معیار عشق و محبت باشد

اصل سیزدهم : به داشته های خود در زندگی بیشتر دقت کنید

وقتی به این نتیجه رسیدید که واقعا نیازی نیست که هر چیزی را تا حد کمال داشته باشید، آنوقت به داشته های خود قانع میشوید. همین الان امتحان کنید و به خاطر همه داشته های خود در زندگی شکرگزار خداوند باشید و قدر آنها را بدانید.

در عوض بیشتر از چیزی که هستید باشید : قدرت خلاقیت شما یک توانایی بارز برای تبدیل انرژی افکار شما به شکل واقعی آنهاست.  از این فرایند چیزی که بدست میآید قدرت آشکار کردن است.

خودتان را موجی از اقیانوس خداوند بپندارید که بوسیله آن اقیانوس بیکران بازی میکند . این الهام گیری از طبیعت نوعی اعتماد است که شما باید آن را جذب کنید و همه آنچه در جهان هستی به شما تعلق دارد را به سمت خودتان جذب کنید . اگر شما به عنوان دنباله رو یزدان الهی به خودتان اعتماد نداشته باشید نمیتوانید همه انرژی های موجود را به خودتان جذب کنید و یا حتی برای آشکار کرون به آنها حتی نزدیک شوید .

درواقع آشکار کردن مثل تجارت بدون سرمایه است . شما میتوانید چیزی را از هیچ چیز بدست آورید . شما با این کار به دنبال یک وجه دیگر از خودتان خواهید بود که تاکنون با اصل هفتم : هویت خود را از نو بسازید

افکاری که شما در ذهن خود جای میدهید تعیین کننده این است که شما صاحب چه چیزی شوید . به هر چه که شما فکر کنید صاحب همان میشوید . همه کمبودهای زندگیتان را بررسی کنید و بعد از آن تصمیم بگیرید که کدام را دوست دارید جبران کنید به خود خاطر نشان کنید که ” من با افکارم شرایط ، اعتقاداتم و اعمالم همه آنها را درست خواهم کرد ”

درست همانند بررسی لیست یک سری محصول ، خیلی به سرعت چیزهای مورد علاقه در زندگیتان را بررسی کنید ، به جای این که مدام به خود بگویید که” : من اینگونه نیستم ، کاش من اینگونه نبودم” بهتر است دست به کار شوید .

در مصداق این تمرین ، خداوندگار به یوییل ، پیامبر قوم بنی اسراییل میگوید ” اجازه دهید که افراد ضعیف بگویند من قوی هستم ” .

این جمله شاید حقیقتا یک جمله ۷ کلمه از نصایح انجیل است اما در واقع با دنبال کردن این جمله ، شما به بالاترین سطح از خودتان دست میابید . پس با خود به نجوا بپردازید و کلماتی که شما را تعریف میکند را تغییر دهید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *